U Šemíků

Zajímavé stránky

středa 17. srpna 2022

Rymešův mlýn

Koncem července přijela do Čech Amy Westfall, prapravnučka Františky Pipkové (*1850). Navštívila Dolní Dlužiny, Druhanov a mlýn, dříve nazývaný Lacinův, dnes častěji jako Rymešův. V minulosti jsem se několikrát zabýval historií tohoto místa, kde se proplétaly koncem 19. a na začátku 20. století osudy rodu Šemíků, Pipků a Rymešů.
Objekty mlýna na počátku 20. století
Rymešovi tu žijí od března 1892. Toho roku odchází poslední Pipek (František) a přichází první Rymeš (Emanuel). Manželkou Františka Pipka byla Marie Šemíková a ženou Emanuela Rymeše Anna Hudíková z Horních Dlužin. Syn František Rymeš (*1887) se oženil v roce 1917. Přivedl do mlýna Antonii Zadinovou z Vlkanova. Záhy na to převzal hospodaření od otce Emanuela. Antonie z rodu Zadinů přinesla věno, za které se mlýn přestavěl do dnešní podoby. Určitě i díky švagrovi Josefu Zadinovi se jeho rodině a řemeslu dařilo.
V listopadu roku 1919 se zde koná svatba. Božena Rymešová, sestra Františka, se vdává. Ženichem je Karel Šemík, který se před 33 roky ve mlýně narodil.

1 komentář:

  1. Koncem sedmdesátých let jsem se profesně setkal se starým panem Paštykou (psáno s tvrdým y), zedníkem za Světlé n.S. - Bohušic. Slovo dalo slovo a když jsem mu řekl, odkud jsem, tak hrdě prohlásil, že ve Smrdově stavěl Rymešův mlýn. A jako zajímavost uvedl, že při stavbě nepotřebovali stavební výtah. Cihly z cihelny byly přivezeny na silnici vedoucí do O. Lhoty nad mlýnem. Z této silnice stavitel nechal vybudovat lávku - rampu a po ní se kolečkem cihly vozily přímo na lešení. Na každé lešeňové patro tak, jak stavba rostla, se zhotovila lávka nová, z vyššího místa vozovky. Prostě pan stavitel vtipně využil výškového rozdílu silnice a stavby. Zkrátka staří mistři mají můj obdiv!
    Myšička J.

    OdpovědětVymazat