O jednom víkendu v polovině prosince tohoto roku se sešlo hned několik zpráv, ve kterých figurovalo naše příjmení. Nechť se všichni ztracení opět najdou, všichni zranění ať se zahojí a nechť všichni najdou svou pravou identitu :-)
Vybraný příspěvek
Drobný výklad pravidel
V průběhu uplynulých let krystalizovalo desatero klanu Šemíků, které bych rád okomentoval. Pravidla "od Adama" začala vznikat me...
pondělí 30. prosince 2024
neděle 22. prosince 2024
Příběh nejmenšího chromozomu
Chromozom Y
Z hlubin času dnes promlouvám k Vám, jsem starý jako člověk sám.
Ať už sběrač-lovec, první zemědělec, voják, vědec, sedlák nebo král, vším kým jsem býval, byl jsem rád.
Všichni ti muži již dávno leží v hrobě, živé vzpomínky na ně si ale nesu stále v sobě.
A tak dále čelím strachu a v každé generaci znovu se třasu, zda-li můj příběh neskončí náhle zapomenut v hlubinách času.
Dnes ten příběh mohu povědět každému z Vás, stačí se jen správně ptát!
Pavel Mikel
sobota 14. prosince 2024
Totální nasazení
Na webu ancestry.com jsem nedávno objevil jména dvou mužů z našeho rodokmenu. Informace jsem získal v neplacené části. Bez registrace a vytvoření uživatelského účtu se však neobejdeme. Ale nyní pojďme k těm objevům.
Šemík František, nar. 2.12.1922 v Chrtníči |
V Protektorátu Čechy a Morava bylo zavedeno totální nasazení nařízením vlády č. 154/1942 Sb. ze 4. května 1942. Kdo se na výzvu nedostavil na pracovní úřad, čelil hrozbě pokuty až 100 000 korun, šesti měsíců vězení, případně oběma těmto sankcím.
Nejprve byli povoláni muži z ročníků 1921 a 1922. V dalších letech se požadavky okupantů stupňovaly, povolán byly i ročníky 1918 až 1924, včetně mladých žen.
Semik Franz, 2.12.1922 Chrtnitz, 2.12.1942 bis April 1945 |
Františka Šemíka jsem objevil na dvou seznamech. Na prvním můžeme číst, že byl kovodělníkem ve společnostech Vomag a Vometall. Nasazen byl od 27.11.1942. Na druhém seznamu je datum počátku pracovního nasazení 2.12.42 a konec v dubnu 1945.
František Šemík z Chrtníče byl pravděpodobně posledním Šemíkem, který žil ve Smrdově. Později bydlel s rodinou v jedné z prvních bytovek ve Světlé nad Sázavou. František pracoval jako dělník v Motorpalu Světlá. Protože se ale vyučil holičem, ve Smrdově příležitostně holil, a to až do konce šedesátých let. To už se obec jmenovala Sázavka. Holil místní muže v budově místního národního výboru, což byl původně dům obchodníka Vrby (dnes již neexistující č. 71).
Šemík Ladislav, nar. 8.5.1921 |
Druhý seznam osvětluje Ladislavův konec života. Je zde uvedeno, že se narodil v Teplicích, že pracoval v Lipsku jako železniční dělník (Zugöler). Už dříve jsem věděl, že byl popraven. Důvod neznám, ale dalo by se pátrat dál. Děsivá mašinerie německé byrokracie nám odhaluje přesný čas popravy - 16:27. Stalo se 6. prosince 1944. Pohřben byl 12.12.1944.
Tento seznam stovek obětí byl uveden nadpisem, že se jedná o soupis zesnulých pohřbených na Novém katolickém hřbitově v Drážďanech (Dresden-A.5, Brmer Str. 20).
Závěrem k Ladislavovi. Zůstávají mnohé otázky. Kromě důvodu popravy je to datum (nar. 8.5. nebo 9.5.?) a místo narození (v Ovesné Lhotě nebo Teplicích?).
sobota 7. prosince 2024
Fotografie kříže
Vracím se ještě jednou ke kamenném kříži, o kterém jsem již několikrát psal. Rok poté, co byl Smrdov přejmenován na Sázavku, byl kříž přemístěn ke „staré cestě“ do obce, u bývalého sokolského hřiště. Stalo se tak v roce 1965.
Od té doby stojí silnice od Sázavky k železničnímu přejezdu. Před sto lety stál v místě, ze kterého se dochovala v archivu pan Myšičky jedna fotografie. Na fotce je vlevo jeho otec, teta a soused ze vsi.
S pomocí nástroje služby MyHeritage jsem se pokusil automatizovaně fotografii vyretušovat a kolorovat. Výsledek posuďte sami. Je zajímavé, že nástroj MyHeritage odhadnul rok, kdy byl záběr pořízen. Rok 1921 nebude pravděpodobně daleko od pravdy.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)