Vybraný příspěvek

Drobný výklad pravidel

V průběhu uplynulých let krystalizovalo desatero klanu Šemíků, které bych rád okomentoval. Pravidla "od Adama" začala vznikat me...

neděle 22. ledna 2012

Živé a mrtvé matriky

Při hledání svých předků jsem začínal v havlíčkobrodském okresním archivu. Tam mají k dispozici matriky smrdovské fary ze druhé poloviny 19. století (do roku 1905). Tedy přesněji řečeno opisy matrik. Originály matrik ze Smrdova (a okolních vesnic) až po rok 1694 jsou v oblastním archivu Zámrsk.

Farnosti, které jsou v archivu Zámrsk
Mnozí z vás mají možná doma rodné listy svých prarodičů a od nich se lze pustil dál do minulosti. Máte-li štěstí, můžete hledat na internetu. Naši předci pocházeli z Havlíčkobrodska, a tam zatím můžeme využít digitalizované matriky jen pro farnosti Číhošť, Čachotín a Českou Bělou. Zbylé farnosti mají přijít na řadu v roce 2013. Do té doby je třeba hledat v Zámrsku.

Jak ale dohledat generaci, která ještě v archivu není? Potom musíme do "živých" matrik, kde jsou lidé narození na počátku 20. století. Zde ve formátu pdf nalezneme seznam matričních obvodů. Pod Světlou nad Sázavou spadají obce Druhanov, Horní Pohleď, Kunemil, Kynice, Leština u Světlé, Malčín, Nová Ves u Světlé, Ovesná Lhota, Příseka, Sázavka (dříve Smrdov), Služátky, Světlá, Vlkanov. Bačkov je třeba hledat v Habrech, Chrtníč v Golčově Jeníkově, Číhošť v Ledči nad Sázavou.
Smrdovská matrika 1694-1770
(stav před konzervací v roce 1964)
Co tedy potřebujeme? Předně musíme být vnuky či pravnuky, potom musíme mít potřebné údaje k dohledání (kromě jména je to místo a datum narození nebo datum sňatku či pohřbu). Například ve Světlé mají pro žádost o nahlédnutí do matriční knihy připraven formulář. Stačí ho vyplnit a poslat emailem na adresu paní Pejcharové. Pak se už stačí přímo s ní telefonicky domluvit na vhodném termínu návštěvy (úřední hodiny Po, St, Pá).

Přeji hodně štěstí při hledání a budu rád, když se mi svými předky jménem Šemík pochlubíte.
Já jsme minulý týden narazil na obsah urbáře panství Světlá z roku 1591, kdy Trčkům z Lípy patřilo široké okolí. Jejich panství bylo v průběhu třicetileté války zkonfiskováno a celé se rozpadlo. Jméno Šemík jsem tam nenalezl. Je tam ale několik Šimků. Šimek bylo křestní jméno (Šimon), a tak jedno z možných vysvětlení původu jména Šemík je omyl či přeslech faráře, když zapisoval novorozence Šim(e)ka/Šemíka. Otázkou je, kdo vůbec křtil děti v průběhu třicetileté války, kdy ve Smrdově nebyl kněz.

Žádné komentáře:

Okomentovat