Mezi místa, která v Praze nelákají turisty a která nelákají ani občany Prahy, jsou opuštěná nádraží. Tedy opuštěná. Tyto budovy jsou neudržované, střechy děravé, dráha (Správa železniční dopravní cesty) na jejich údržbu peníze nemá (rozuměj nedá), a tak se čeká... Občas k nim zabloudí bezdomovci, občas náhodní chodci. Jedno takové nádraží chátrá na konci Nuselského údolí pod Vyšehradem.
Nádraží Vyšehrad |
Ve stejné době v Nuslích žije Alois Šemík (*1881), rodák z Lacinova mlýna (dnes zvaného Rymešova) ležícího u řeky Sázavky v údolí mezi Ovesnou Lhotou a Smrdovem. Jako malý kluk se svým o rok starším bratrem Františkem a mladším bratrem Janem jistě mohl sledovat za řekou projíždějící vlaky na trati Rakouské severozápadní dráhy. Stál tam u přejezdu strážní domek a syn vechtra mohl s kluky Šemíkovými chodit do školy. Dnes je u mlýna zastávka Sázavka. Ta byla zřízena ale až v roce 1911.
To už Alois žil několik let v Praze v Nuslích s manželkou Marií, roz. Mrkvičkovou, a synem Aloisem mladším. Jak je vidět z pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství žila rodina Šemíkova mezi roky 1905 a 1909 na několika adresách v okolí náměstí Bratří Synků, mezi Pražáky známého jako "Synkáč".
Policejní ohláška Aloise Šemíka (*1881) |
Mlynářem v bývalém Lacinově mlýně se stal Emanuel Rymeš. Šemíkovi měli blízko k rodině Pipkových, která mlynařila v Lacinově mlýně před Rymešovými. V pražských Nuslích žili roky před tím, než se tam přistěhovali Šemíkovi, manželé Pipkovi (pravděpodobně teta a strýc Aloise staršího). František (*1862) měl za ženu Marii roz. Šemíkovou (*1870) a také se v oblasti Nuslí párkrát stěhovali. František alias Franz Pipek pracoval v Praze asi také na železnici, jestli dobře čtu povolání jako Bahnbedienstete.
Žádné komentáře:
Okomentovat