Bačkovská linie dlouho odolávala odhalení původu prvního zde usazeného Šemíka. Ve třicátých letech 18. století tam sice několik let žil Jakub a Kateřina (rodem Neckářová), ale posléze je už matriky zmiňují ve Zboží a na Vrbici. Nápověda přišla až s objevem zápisu svatby z roku 1818. Koncem května se ženil Václav Šemík, syn po nebožtíkovi Štěpánovi, domkáři z Bačkova. Nevěsta Marie Thamová z Tisu a místo svatby - Bačkov č. 1. Tam bylo sídlo místního velkostatku se zámečkem, jehož zbytky stály ještě před několika lety.
28.5.1818, Václav (27 let) a Marie (19 let) |
O rok později (1819) žijí manželé Šemíkovi při narození prvního syna Františka v Bačkově č. 28. Pátrejme ale po otci Václava. Jméno Štěpán není mezi Šemíky běžné. Zatím jsem objevil pouze jediného. V roce 1753 byl 23. prosince pokřtěn tímto jménem syn Jana Šemíka ze Smrdova.
O 28 let později se narodila Alžběta. Dva měsíce před tím, co si matka Anna Malinová vzala otce Štěpána Šemíka. A tak přes místo, které je zmiňováno u jejich svatby jako "nova villa", se dostávají do Bačkova.
22.1.1782 svatba Anny a Štěpána |
Zda to bylo přes Novou Ves u Leštiny nebo přes jinou vesnici, o tom mám u domkáře Štěpána k dnešnímu dni příliš málo informací.
Marie Troubová (*1854) |
Co však víme jistě, že během dvou generací, Václavem počínaje, žilo v Bačkově ve třech chalupách více jak deset dětí s příjmením Šemík(ová). Václavovi tři synové žili s rodinami v č. 28, 17 a 14. A to se navíc v Bačkově (v roce 1860) ještě na pár let usadil na č. 19 Josef Šemík z Ovesné Lhoty.
Mezi posledními, kdo žil z rodu Šemíků v Bačkově, byla Marie Troubová, roz. Šemíková, která se narodila v č. 14. Fotografii mi laskavě poskytl její prapravnuk pan Chmelař. Podle jemu známých informací měli manželé Marie Šemíková a Josef Trouba cca 12 dětí.
Žádné komentáře:
Okomentovat