Vybraný příspěvek

Drobný výklad pravidel

V průběhu uplynulých let krystalizovalo desatero klanu Šemíků, které bych rád okomentoval. Pravidla "od Adama" začala vznikat me...

středa 24. června 2015

Míjení a náhodná setkání

Jiráskův most (panorama)
Koncem dubna nazrála doba k pokusu zjistit, kdo byl neznámý pan Šemík, jehož fotografie z roku 1942 mi poslala před několika roky paní Procházková. Na snímku dvou párů na zamrzlé Vltavě rozpoznáme v pozadí Jiráskův most. Petřínská ulice není daleko. Zkusili jsme štěstí a zeptali jsme se několika lidí, kteří vcházeli do dveří domu. Zkusili jsme i zazvonit a opovážlivě se ptát, zda tam někdo nežije padesát i více let. V té době totiž končí stopa Aloise Šemíka, který zde tehdy bydlel. Dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Bez úspěchu.

Že jsou staré telefonní seznamy užitečným zdrojem informací se ukázalo hned následující týden. Paní Procházková mi poslala výskyt příjmení Šemík(ová) z let 1978 a 2008. Dvě adresy se objevovaly i po 30 letech. První v Rumunské na Vinohradech. K této adrese ještě vrátím na konci tohoto článku. Tou druhou byla Osadní ulice v Holešovicích. Na telefonní číslo z roku 2008 se dalo volat, ale nikdo to nebral. Vydal jsem se tedy jednoho do dne na zmíněnou adresu nedaleko bývalých jatek. Dnes je v těch místech Holešovická tržnice. U vchodových dveří domu v Osadní vidím na jednom zvonku příjmení Šemík. Zvoním, ale nikdo nepřichází otevřít. Opsal jsem si okolní jména a doma jsem některá telefonní čísla dohledal. Měl jsem smůlu i štěstí.
Dobrý den,
včera jsem mluvil telefonicky s paní Šedinovou, od které jsem dostal kontakt. O co se jedná. Sestavuji rodokmen klanu Šemíků. Každý rok se scházíme a právě tento víkend jsem na srazu opět zmiňoval Rudolfa, o kterém víme pouze to, kdy se narodil a kdy zemřel.
Nevím, zda se jedná o stejného Rudolfa, ale je to pravděpodobné. Na jeho hrobě je zmiňovaná rodina Domažlická a Josefa Eigelová.
Budu Vám vděčný za jakoukoli informaci. Bude-li to možné, zejména za zprostředkování kontaktu na paní Libuši Šemíkovou.
Odpověď dorazila emailem vzápětí.
Dobrý den,
paní Šemíková tady bydlela,ale bohužel loni zemřela.
Posílám Vám odkaz na jejího syna.
S pozdravem...
A pak přišlo několik zpráv od Jana Zimmerhansla, nevlastního syna Rudolfa Šemíka (*1915). Zajímavý osud prvního manžela Jarmily, ke kterému se v některém z příštích příspěvků vrátím, se tragicky naplnil v roce 1977. Rozjíždíme pátrání po Rudolfovi mladším, který s rodinou emigroval do Německa. Tam si podle všeho Rudolf Šemík změnil jméno na Rudi Eschka.
V německém telefonním seznamu lze internetovým vyhladávačem nalézt záznam z roku 2012:
Výsledek? "Kein Anschlus unter dieser Nummer"... volne prelozeno: volane cislo neexistuje.
Poslední objev se vztahuje ke jménu Rudi Eschka. V jednom internetovém inzerátu roku 2007 na sebe zanechal následující kontakt:
Rudi Eschka, Lortzingstr.2, 55127 Mainz, Tel. 0179/ 6935285
Ani v tomto případě není bohužel telefon aktivní. Máme tu tedy Rudolfa Šemíka jako biologického otce (syn Rudi) a zároveň jako sociálního otce (syn Jan).
Jan vzpomíná na rodinu strýce Oldřicha, Rudolfova bratra:
Oldřich se oženil s Marií (jméno už si nepamatuji) a z tohoto manželství byly 3 děti. Oldřich a dvojčata Petr a Pavel, staří jako já (1951). Bydleli na Vinohradech.
Pavel již nežije, ale Petr ještě minulý rok bydlel v Šafaříkově ulici. Postupuji v pátrání podobně jako v holešovické Osadní. U Šemíků jsem se na nikoho nedozvonil. Podařilo se mi ale kontaktovat majitele domu, který mi přislíbil, že zkusí Petra Šemíka vyrozumět a ten, pokud bude chtít, se mi ozve. Sítě jsou rozhozeny. Budiž tento článek jakousi zprávou v láhvi, kterou vypouštím do moře internetu. 

Sčítání obyvatel v Jiříkově (1921)
Na závěr ještě pár slov o tom, že jsem se setkal s Jiřinou Šemíkovou. Ta bydlí v Zadní Třebani. To znamená, že žije necelých 20 km od Neumětel. Do Třebaně se přestěhovala z Prahy, kde žila téměř celý život na Vinohradech v ulici Rumunské. Její rodiče, Oldřich a Marie, mají hrob na Malvazinkách. Otec Oldřich se narodil v Jiříkově roku 1918 svobodné matce Anežce. Při sčítání lidu v roce 1921 žije v Jiříkově na č. 22 rodina Václava Šemíka. Chybí Karel. Jeho jméno je na místním pomníku padlým v 1. světové válce. Na konci seznamu je ale Oldřich (vnuk Václava), jehož otcem snad měl být některý z mladých mužů, kteří se po válce již nevrátili...
Krátce po 2. světové válce bydlely v Praze dva manželské páry stejných křestních jmen a příjmení.
24.7.1943, Oldřich Šemík & Marie Sušická, Studená u Telče
Druhý pár Oldřich s Marií a jejich nejbližší odpočívají na Olšanských hřbitovech. Oldřich z Jiříkova i druhý Oldřich mají společného předka... na začátku 17. století.

Žádné komentáře:

Okomentovat