Ve středověku bylo město Jihlava známé těžbou stříbra. Název města si spojujeme také s právním kodexem popisující tzv. horní regál. V pozdější době, to už na počátku novověku, se stal známým centrem hornického dění Jáchymov. Právo "horní" se tehdy měnilo z jihlavského na jáchymovské. Těžebním městům kralovala Kutná Hora, kde se těžilo nejdéle a kde byla i známá mincovna - Vlašský dvůr.
Už méně je známé, že se ve druhé polovině 13. století těžilo stříbro na Havlíčkobrodsku. V doméně rodu Lichtenburků, který tehdy opanoval tento kraj, bylo však víceméně za 50 let vytěženo. Horníci a další řemeslníci spojení s těžbou stříbronosné rudy se přesunuli dál na západ k Horám Kutným. Lichtenburkové na počátku 14. století okolí Brodu opustili. Nevýnosné zásoby stříbra k tomu jistě také přispěly.
mapy.cz |
Po více jak 200 letech zde v kraji po Lichtenburcích zbyla šlechtická sídla Lichnice a Lipnice. Doba si však žádala větší pohodlí, a tak se hrady a tvrze přestavovaly na zámky. Někde uprostřed na spojnici Lipnice - Lichnice leží ves Vrbice. V době renesance i zde došlo k přestavbě tvrze na zámeček, u kterého byl i hospodářský dvůr. Nedaleko odtud se v půli 16. století počalo těžit stříbro. Ne sice ve velkém rozsahu, ale přesto zaznamenáníhodném. To místo bylo známé jako Hory Knínické, později Hory Vrbické.
Fotografie římsového kachle nalezeného roku 1912 (vystaveno v čáslavském muzeu) |
Mapa dolů (štol, šachet) v minulosti |
O více jak sto let dříve roku 1547 Burian Voneš z Hostomic a na Vrbici žádá o "frystung", tedy povolení k těžbě podle horního práva. V okolí se patrně dobývalo již dříve. Víme o aktivitách Buriana Ledečského z Říčan v první polovině 16. století. To bylo JZ směrem od spojnice Číhošť - Kynice na ledečském panství. Můžeme například jmenovat dílo Nový život v Nezdíně s délkou téměř 500 m nebo číhošťské šachty, z nichž nejhlubší je šachta sv. Jana Nepomuckého s hloubkou přes 60 m. V této šachtě se také stalo v listopadu 1783 neštěstí, kdy při oklepávání nadloží byl zabit havíř Josef Farma.
Mapa se zakreslenými důlními pásmy (kresba J. Starý) |
Do roku 1561 se právem Jáchymovským řídil pouze důl Netrusovský. V roce 1561 však dvorská komora vydala nařízení, že také ostatní vrbičtí těžaři mají tamní doly spravovat podle Jáchymovského práva.
Letecký pohled na prostor, kde se nacházela huť. (foto J. Starý) |
Všeobecně se hutní provozy v 16. století skládaly z úpravny, která měla několik částí. Nejprve se ruda drtila ve stoupách a poté se rudní minerály koncentrovaly plavením v takzvaném „prádle“ do „rudního šlichu“. Ten byl zpracováván ve vlastní huti, kde byl zpravidla nejprve pražen a poté taven a výsledný produkt nakonec prošel rafinací. Odpadem z tohoto procesu byl křemenný písek a struska. Energii pro pohon stoup a dalších zařízení (například měchů) obstarávala vodní energie.
Odpad z huti – struska, pokud ještě obsahovala stříbro, byla dále zpracovávána. Struska bez stříbra skončila na struskových haldách. Po ukončení provozu v huti vznikl na jejím místě mlýn, který se skládal ze tří dřevěných budov. Ten je zachycen na I. i II. vojenském mapování a na stabilním katastru. Později zde byla vystavěna dvě malá stavení, nejspíše jakési kůlny. Z původního hutního areálu se tak zachoval pouze zbytek náhonu ve spodní třetině areálu pod rybníkem zapuštěný do svahu a částečně i struskové haldy. Velká část areálu huti a pozdějšího mlýna je dnes pohřbena pod černou skládkou.
Soustava rybníků a zbytky po těžbě (rok 1782) |
Rybniční soustava tvořila zřejmě energetickou základnu zdejšího důlně-zpracovatelského podniku. Vznikla zcela jistě již před rokem 1782, protože na důlní mapě z tohoto roku jsou některé z rybníků již vypuštěné. Energie získávaná z této soustavy pravděpodobně nebyla využívána k čerpání vody z dolů, ale sloužila především potřebám hutí, které byly zřízeny pod posledním rybníkem celé soustavy. Na jaře v roce 1584 byl důl dílem zašlý. Poslední zpráva pak pochází z r. 1592, kdy dva kutnohorští těžaři údajně dosáhli hloubky 40 láter s bohatými nálomy, ale pro útisk vrchnosti museli práce opustit. Tím pravděpodobně skončila první etapa vrbického dolování. Prakticky po celé výše uvedené období byla těžba doprovázena různými spory mezi těžaři samotnými i mezi těžaři a pozemkovou vrchností. Mezi nákladníky je uváděn v roce 1558 Jan Táborský z Klokotské Hory. Koncem 16. století se na Vrbici několikrát střídala vrchnost. Hranice s panstvím Ledeč možná tehdy vedla přes Hory a dělila je na Knínické a Vrbické. Lokalita Hory u Vrbice je zajímavým příkladem provozu na těžbu a zpracování stříbrné rudy. Svou skromnou velikostí ostře kontrastuje s velkými důlními podniky v Kutné Hoře, Jáchymově i jinde a přesto byl plně soběstačný a dodával do centrálního výkupu už hotový produkt – stříbro. Nejproduktivnějším obdobím bylo zřejmě posledních šest let, kdy zde byla v provozu i obnovená huť.
Mapa F. Kratochvíla (rok 1949) |
V té době bylo prospekční kutání prováděno na více místech v okolí, ale bez větších úspěchů. Kupříkladu pokus o dolování stříbra u Dlužin a Nového Dvora jižně od Ovesné Lhoty také z popudu hraběte Kolovrat-Krakovského. Pracovat tu začalo 11 horníků a důl byl nazván „Štolou Leopoldovou“. Práce pro nedostatek kvalitní rudy musely být zastaveny.
Zdroje:
KRATOCHVÍL, F. 1949: O starých dolech na stříbro mezi Ledčem n. Sáz., Havlíčkovým Brodem a Humpolcem. Praha.
KRATOCHVÍL, J. 1923: Příspěvek k topografii a dějinám dolování v jihovýchodní části Čech. Knihovna SGÚ, sv.7. Praha 1923, 28–34, 44–59.
SKŘIVÁNEK, M.: rkp. Zpráva č. 18. O báňské a hutní činnosti na Čáslavsku od pol. XVI. stol. do r. 1618/ resp. 1620, archiv MM a K Čáslav, inv.č. MLP 3384.
KRATOCHVÍL, J. 1923: Příspěvek k topografii a dějinám dolování v jihovýchodní části Čech. Knihovna SGÚ, sv.7. Praha 1923, 28–34, 44–59.
SKŘIVÁNEK, M.: rkp. Zpráva č. 18. O báňské a hutní činnosti na Čáslavsku od pol. XVI. stol. do r. 1618/ resp. 1620, archiv MM a K Čáslav, inv.č. MLP 3384.
Žádné komentáře:
Okomentovat