Z hlediska genů nejsou lidé koneckonců ničím jiným víc než pouhými nosiči, cestou vedoucí někam dál. Přesedají z jedné generace na druhou, jako by za sebou nechávaly ležet schvácené koně. A vůbec si přitom nelámou hlavu úvahami, co je snad dobré a co zlé. Je jim úplně jedno, jestli jsme šťastní nebo nešťastní. Jsme prostě pouhými prostředky. Lámou si hlavu jen s tím, co pro ně samé bude nejvýhodnější.
Haruki Murakami, 1Q84
Před měsícem jsme sledovali trasu našich předků v mužské linii. Z otce na syna si předáváme v genech poměrně málo se měnící chromozom Y. Společný předek může být nedávný (tedy v rámci jedné nebo dvou generací) nebo vzdálenější (žijící až před mnoha tisícovkami let). Údaje získané prostřednictvím testu Y-DNA nám mohou pomoci dozvědět se více o historii otcovské rodiny. Můžeme se vrátit do doby dávno před tím, kdy začali předci nosit příjmení a nebo příjmí.
Po oddělení linie R1a od R1b, se v období neolitu rozděluje i naše R1a. Jedna část se před pěti a půl tisíci lety usadila v oblasti severovýchodně od území dnešních Čech, Moravy a Slovenska (viz SNP Tracker níže).
Zhruba v té době do středu Evropy dorazili neolitičtí zemědělci (Farmer) a smísili se s místním obyvatelstvem lovců a sběračů (Hunter-gatherer). Ukazuje se, že od příchodu zemědělství až přibližně do roku 2900 př. n. l. bylo obyvatelstvo neolitických a později eneolitických Čech z genetického hlediska nejpodobnější některým dnešním obyvatelům jižní Evropy (Sardinie, Baskicko). Právě v těchto odlehlých enklávách přežívá populace méně dotčená následnými vlnami příchozích. Z hlediska mužských linií se zde vyskytovaly haploskupiny I1 a I2 (obě ještě z doby před příchodem zemědělství) a dále T, G a H, které s sebou do Evropy přinesli první zemědělci, původem z Anatolie.
David Reich: Evropu masivně proměnily dvě migrace |
V současné době patří přibližně dvě třetiny evropských mužů k Y-chromozomálním haploskupinám R1a nebo R1b, dvěma patrilineárním liniím, u nichž bylo testy DNA potvrzeno, že se do Evropy dostaly s indoevropskou migrací z pontsko-kaspické stepi v době bronzové. Přesto ještě dlouho po skončení doby bronzové vedli kočovní stepní lidé často další nájezdy do Evropy. Ne všichni z nich byli indoevropsky mluvící a v pozdní době bronzové se i ti, kteří jimi byli, jako například Skytové, smísili s různými neindoevropskými národy z Kavkazu, Střední Asie, Sibiře nebo dokonce Blízkého východu.
© Sammy33 / Shutterstock.com / Skytský jezdec |
Sintašsko-petrovská kultura, spojená s R1a - Z93 a jejími podskupinami (např. Z2124 nebo Y874), byla prvním výskytem Protoindoevropanů v době bronzové v oblasti Uralu a otevřela jim cestu do rozsáhlých rovin a pouští Střední Asie k pohoří Altaj, bohatému na kovy. Indoíránské kmeny rychle expandovali do celé Střední Asie, od břehů Kaspického moře až po jižní Sibiř a Ťan-šan, a to prostřednictvím obchodu, sezónních stěhování stád pastevců a loupeživých nájezdů nomádů. Střední Asie se v průběhu doby bronzové a železné stala zónou, kde se jižní linie G1 a J2 spojily se severními liniemi R1a. Vznikaly nové hybridní národy, jako například Skytové, kteří kdysi ovládali říši sahající od severního Pákistánu a Sin-ťiangu až po Ukrajinu. Linie jako R1a-Z93, R1b-Z2103, G1, J2b a Q1b mohly tedy být do Evropy přineseny Kimmerijci, Skyty, Sarmaty, Alany a dalšími historickými stepními kočovnými kmeny iránského původu.
Zdá se, že válečné vozy tažené koňmi vynalezli lidé kultury Sintašta kolem roku 2100 př. n. l. a rychle se rozšířily do hornické oblasti Baktrie-Margiany (dnešní hranice Turkmenistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Afghánistánu). Měď se intenzivně těžila na Urale a protoindoíránští obyvatelé Sintašty-Petrovky ji ve velkém množství vyváželi na Blízký východ. Zdá se, že je lákaly přírodní zdroje zeravšanského údolí, neboť kolem roku 1900 př. n. l. byla v Tugaji založena petrovská kolonie na těžbu mědi a brzy poté se v Karnabu a Mušistonu těžil cín. Cín byl zvláště ceněnou surovinou v pozdní době bronzové, kdy se vyráběly zbraně ze slitiny mědi a cínu, pevnější než primitivnější arzenový bronz. V roce 1700 př. n. l. se Indoíránci rozšířili do údolí dolního toku Amu Darji a usadili se v zavlažovacích zemědělských komunitách (kultura Tazabagjab). Kolem roku 1600 př. n. l. byla stará opevněná města v Margianě-Baktrii opuštěna a obsazena stepními migranty ze severu. Skupina středoasijských kultur pod indoíránským vlivem je známá jako andronovský horizont a trvala do roku 800 před naším letopočtem.
Y Heatmap pro R-Y874 |
Nyní se dostáváme k "Šemíkovské" Y874. Na mapě vidíme výskyt této haploskupiny v euroasijském regionu. Kromě území dnešní Indie a Číny se vyskytují potomci v oblasti Uralu (okolí Kazaně a Čeljabinsku - Sintašta), severního Afghánistánu (BMAC) a Osetie na hranicích Ruska s Gruzií (Alanie). Právě zde v širším okolí Kaspického moře bych hledal našeho společného mužského předka. V jaké době? V období kolem 900 př. n. l., tedy před 2900 roky. To je prozatimní odpověď na otázku, odkud jsme přišli na pomezí Čech a Moravy.
Postupné zpřesňování výsledků:
R1 - formed 28200 ybp, TMRCA 22800 ybp = 20800 BC
R1a - formed 22800 ybp, TMRCA 18200 ybp = 16200 BC (Genetika a příjmení)
M459 - formed 18200 ybp, TMRCA 15100 ybp = 13100 BC
M198 - formed 14000 ybp, TMRCA 8700 ybp = 6700 BC (111 Y-STR od FTDNA)
M417 - formed 8700 ybp, TMRCA 5400 ybp = 3400 BC
Z93 - formed 51000 ybp, TMRCA 4600 ybp = 2600 BC
Z2123 - formed 4400 ybp, TMRCA 4100 ybp = 2100 BC
Y874 - formed 4100 ybp, TMRCA 3800 ybp = 1800 BC (Big Y exportovaný na YFull)
FT172727 - formed 3800 ybp, TMRCA 2900 ybp = 900 BC (YFull)
Žádné komentáře:
Okomentovat