Dnes začnu tam, kde jsem minule skončil. Víme, v čem se Roman s Petrem neshodují. Liší se průměrně ve třech privátních SNP markerech na Y-DNA. Z obr. níže je vidět, že jeden se liší ve třech a druhý ve čtyřech SNP. Ke změně v této části genomu dochází zhruba jednou za 3 až 4 generace nebo jinak ‒ jednou za ~100 roků.
Vysvětlivka s pomocí ChatGPT. Lidský genom obsahuje přibližně 3 miliardy bází DNA, které se skládají ze čtyř základních nukleotidů: adeninu (A), guaninu (G), cytosinu (C) a thyminu (T). Mezi jednotlivými jedinci se vyskytují drobné rozdíly v DNA, které se nazývají polymorfismy jediného nukleotidu neboli SNP (Single Nucleotide Polymorphisms).
V závislosti na definici SNP se odhaduje, že lidský genom obsahuje přibližně 4 až 5 milionů SNP. Nicméně, většina těchto SNP se nachází mimo geny a neovlivňují jejich funkci. Pouze malá část SNP se nachází uvnitř genů a může ovlivnit jejich funkci nebo přispět k riziku vzniku určitých onemocnění.
Privátní "rozdílové" SNP zeleně [1] modře [2] zdroj: ftDNA |
Jedna z teorií o genetických hodinách skrytých v Y-DNA naznačuje, že významnější než počet generací je uplynulý čas mezi současníky a vzdáleným předkem v mužské linii. Z toho mi vychází, že náchylnost k vytváření mutací (soukromých SNP) je spíše u otců po čtyřicítce než u otců dvacátníků.
[1] Následuje řada Romanovy otcovské linie. První číslo je dožitý věk otce a v závorce je jeho věk, kdy se narodil "liniový" syn. U nejbližšího společného předka (Adama Šemíka) si nejsme jistí datem narození, proto otazník. V jakém věku se narodili jeho synové jen odhaduji. Časový rozestup mezi nimi byl asi 10 let. Řada začíná otcem Romana a končí Adamem.
81(28) ← 84(25) ← 70(34) ← 80(25) ← 75(28) ← 61(26) ← 71(52) ← 73(54) ← ?(28) ← ?(33)
[2] Pro srovnání uvádím Petrovu linii, která je o generaci kratší. Náš vzájemný vztah je 8C1R, osmý bratranec jednou posunutý. Zprava doleva počínaje Adamem, konče Petrovým otcem.
45(41) ← 80(36) ← 70(33) ← 78(27) ← 79(34) ← 93(59) ← 48(30) ← 60(37) ← ?(23)
Věk otce v době narození potomka jsem pro obě linie zprůměroval a označil medián, který ještě více naznačuje, že více změn SNP u linie [2] je dílem náhody a dílem věku otců.
[1] průměr 33,3 let; medián 28 roků
[2] průměr 35,6 let; medián 34 roků
Jen tak dál pane kolego, za pár pokračování se asi propočítáte a prografujete k Jiráskovu Šemíkovi. Jen mě bude zajímat jak přeskočíte z lidského genomu na ten koňský! A když přidáte pár dolarů na amerických pseudogenetických serverech, tak se možná dostanete až k Adamovi a Evě!
OdpovědětVymazatŠkoda, s anonymem se špatně diskutuje.
OdpovědětVymazatOno není o čem! Sci-fi není můj obor a komerční genetickou genealogii v americkém pojetí považuji za sci-fi...
VymazatNo sci-fi... doporučuji si zjistit, za co dostal Svante Pääbo poslední Nobelovu cenu za za fyziologii a lékařství.
Vymazat