Na začátku tohoto roku jsem se rozhodl vypátrat mužského zástupce rodu Myšků, který by společně s Edem Miskou vytvořili novou haploskupinu. Nyní se pomalu ale jistě dostáváme do závěrečné fáze hledání odpovědi na otazník u předpokládaného společného předka rodu Myšků pocházejícího pravděpodobně z Chlumětína.
Díky trpělivosti se mi podařilo najít Jiřího Myšku. Po setkání s ním jsem jeho vzorek poslal do laboratoře FTDNA s objednáním autozomální DNA (atDNA). Ten test se jmenuje Family Finder. Začátkem května se s testováním začalo a za necelé tři týdny jsme měli výsledky.
Co z nich vyplynulo?
Začněme odhadem etnického původu. Pro mnoho z těch, kteří se odhodlali k testu atDNA, je jednou z prvních věcí, která je zaujme. V případě testu na FTDNA je to volba myOrigins a Chromosome Painter. Člověk, jehož naprostá většina předků žila v posledních několika stech letech na území střední Evropy, bývá výsledek velice matoucí.
![]() |
Vývod Jiřího Myšky |
Mnohem zajímavější jsou shody (Family Finder Matches). Původ sdíleného segmentu atDNA zjistíte srovnáním s vývodem z předků testované osoby. V případě Jiřího (JM) jsem měl k dispozici jen mužskou linii. Postupně jsem s pomocí dalších genealogů vytvořil částečný vývod, ve kterém jsou barevně orámovány potenciální společní předci Jiřího s některými shodami, které jsem označil čísly nebo iniciálami.
V následující tabulce jsou možná příbuzenství odpovídající vývodu JM (5). Vidíme, že významná shoda má celkově více jak 20 cM. Centimorgan (cM) je jednotka, která má co společného s délkou jen velmi zprostředkovaně. Nejmenší lidský chromozom č. 21 je veliký ~50 cM a nejdelší č. 1 má ~200 cM.
Haploidní genom člověka má asi ~3000 cM. Jeden cM obsahuje kolem 1 až 2 milióny bp a představuje informační kapacitu stovek až tisíců genů.
příklad vztahu 1C1R (první bratranec jednou posunutý) |
Shoda v posledním řádku tabulky není vyznačena na vývodu, protože deset generací mužské linie Jiřího se mi na obrázek nevešlo. Od Františka Myšky máte pokračování až k Václavu Myškovi z Chlumětína zde.
Od Františka k Jiřímu a dalším shodám (1 - 4) už jsme jen potvrzovali předchozí výsledky, kterými si Kateřina (1) ověřovala, že Josef Myška (*1856) byl otcem Marie, i když nebyl jako otec v matrice narozených uveden. Josef byl totiž katolickým knězem ve Vrcholtovicích (1885-94) a následně děkanem v Mladé Vožici. Byl to, nyní již téměř s jistotou, její prapradědeček. Jeho hospodyně, Anna Šotolová z Mrákotína u Hlinska, oficiální praprababička, porodila nemanželskou dceru Marii ve Vídni a posléze se vrátila zpět i s dcerou a dále opět zastávala funkci hospodyně na děkanství.
A právě od Kateřiny Doležalové jsem se o Jiřím začátkem tohoto roku dověděl. Antonín Myška (*1865) odešel s bratrem Josefem (farářem) ze Studnice do Vrcholtovic a tam někde se seznámil s budoucí manželkou, Marii Borkovcovou, dědičkou statku v Kříženci. To je tedy vše k autozomálnímu testu.
Jeho součástí je také určení haploskupiny Y-DNA. Jedná se o přechodnou haploskupinu Y-DNA, která napovídá, kam bude směřovat plný test Big Y-700.
Pro Jiřího byla určena skupinu R-Z2124. To jsem očekával a potvrzuje nám to předpoklad společného předka rodu Šemíků i Myšků (R-FT174249).
Nyní již od 9. června probíhá plný Y-DNA test. Po necelých třech týdnech (po ukončení STR testů) se již Jiřímu a Edovi objevila shoda v Y-DNA Matches. Očekáváme, co se objeví pod otazníkem u společného předka obou 9. bratranců. Zda se tedy potvrdí předpokládaná doba, kdy žil. Současně nás bude zajímat upřesnění doby společného předka Semišků či Šemisků:-)
Žádné komentáře:
Okomentovat