Později přicházíme na to, že mezi Adamem a Jiřím nebyl Jiří, ale Václav |
Tak jako stromy mají svoje letokruhy, lidské rody mají svoje generace. Pokusil jsem se nastínit můj rodokmen po otcovské linii počínaje Adamem a konče dědou. Tři nejstarší generace ovšem nejsou zatím potvrzeny. Je nutno ještě pátrat v matrikách a pozemkových knihách. Praděda Alois se narodil ve Smrdově, ale žil stejně jako můj děda František v Rozsochatci. Jan Šemík byl poslední, který se narodil, žil a zemřel ve Smrdově.
- Stabilní katastr - duplikát (1849)
Tento soupis měl více částí. Jednak měřičský operát, který obsahuje u nás poprvé v historii geometrické zaměření a zobrazení všech pozemků. Je dostupný i na internetu a zejména indikační skici jsou zdrojem zajímavých informací. Jednak lze v národním archivu nahlédnout do písemného operátu.
Do duplikátu se zapisovaly změny, ke kterým došlo od roku 1838. Na smrdovském statku č. 12 došlo ke změně hospodáře z Franze (František Šemík) na syna Josefa.
- Stabilní katastr (1838)
- Josefský katastr (1788)
Textová část obsahuje knihy fasí (přiznání). Zde je zapsán na statku č. 12 Josef Šemík, otec Františka.
- Robotní seznamy (1777)
V Národním archivu jsou také pro vrbické panství k dispozici robotní seznamy z roku 1777. A co se do nich zapisovalo?
Například, že Josef Šemík z č. 12 platil ročně 20 zlatých a 21 krejcarů, robotoval potahem 3 dny v týdnu párem volů. Od sv. Jána do sv. Václava posílal jednu osobu na pěší robotu, která měla nárok na 1 1/3 libry chleba.
- Tereziánský katastr - extrakt (1756)
Někdy v této době ztrácí Smrdov statut městyse a stal se pouhou tržní (Markt) vsí. V Tereziánském katastru nejsou uvedena čísla popisná, neboť ta vznikla až v roce 1770.
V tomto období, na rozdíl od pozdější doby, je uvedeno jméno Šemík ve Smrdově jenom jedno. Jirka byl jediným sedlákem s příjmým Šemík ve Smrdově. Byl to chalupník a pravděpodobně měl více synů, neboť o 20 let později žije ve Smrdově již několik Šemíků. Jednoznačná spojovací linka zatím chybí. V Ovesné Lhotě jsem v Tereziánském katastru jméno Šemík vůbec nenašel.
- Tereziánský katastr - kontribuce (1720)
Chalupník Jiřík Šemík |
Není jasné, zda se jedná o stejného Jiřího jako v roce 1756. Je to možné, ale může to být také otec se synem.
- Tereziánský katastr - Tabela (1716)
- Tereziánský katastr - Tabela (1713)
Adam Šemík je uveden jako předchozí hospodář z roku 1673. V roce 1713 ve stejné chalupě žil Jira Šemík, pravděpodobně Adamův syn nebo vnuk.
- Sirotčí seznamy - registra (1680)
Adam Šemík, Kateřina jeho žena, Václav syn (18), Marie (12), Jan (5) |
Zápis rodiny Adama Šemíka, jeho ženy Kateřiny a tří dětí není k nalezení v Národním archivu, na rozdíl od všech ostatních dokumentů v tomto článku uvedených. Objevil jsem tento zápis v Zámrsku. Soupis se jmenuje "Waisen-Register", byl proveden 5. ledna 1680 a obsahuje soupis podanných pro Smrdov, Ovesnou Lhotu, Hory (Vrbické) a Vrbici. Jméno Šemík jsem nalezl jenom jedno.
- Berní rula - revizitace (1673)
1/4 u Adama značí, že byl chalupníkem nebo též čtvrtláníkém. Čtvrt lánu, to bylo asi 4 až 5 ha polí. V levém sloupci je stav z roku 1654 a v pravém sloupci rok 1673. Adam stále zůstává na jednom místě. Příjmí Šenk je v jiných zdrojích uváděno jako Šemík. Adam byl v té době ve Smrdově jenom jeden, a tak je vysoce pravděpoodbné, že se jedná o jednu osobu.
- Berní rula (1654)
- Soupis podanných (1651)
Pod indexem číslo 2 je zapsán Adam Šemík, manželka Anna a několikaměsíční dcera Kateřina. To je nejstarší zápis jména Šemík ve Smrdově a okolí, který jsem objevil. Kromě Adama žil na nedalekých Horách Vrbických ještě jeden Šemík, který byl o generaci starší. Byl to tedy potenciální otec nebo strýc. Ale o tom až někdy příště.
Žádné komentáře:
Okomentovat