Před nedávnem jsem se zde podělil s informacemi o trojici Šemíků, kteří rukovali do c. k. armády. V závěru příspěvku o kmenových listech jsem zmiňoval další možné kandidáty z generace těch, kteří mohli být v době I. světové války povoláni do zbraně. A o jednom z nich, Františku Šemíkovi (*1875), zde máme zásluhou jeho vnuka také kmenový list.
Popis osoby |
Před týdnem jsme si kopie těchto dokumentů mohli prohlédnout na setkání ve Lhotě. Někdo se mě tam ptal, co znamenají jednotlivé popisy v tabulce na první straně. Zde je (s pomocí přátel:-) popis Františka z Číhostě:
▬ Haare, Augen, Augen-brauen braun ▬ vlasy, oči, obočí hnědé ▬▬ Nase, Mund, Kinn proport.(proportioniert) ▬ nos, ústa, brada úměrné ▬
▬ Angesicht länglich ▬ obličej protáhlý ▬
▬ Besondere Merkmale ./. ▬ speciální charakteristika ./. ▬
▬ Etwaige Gebrechen ??? ▬ případné vady ??? ▬
▬ Geimpft ja ▬ očkovaný ano ▬
▬ Sprachen Spricht Schreibt böhmisch ▬ jazyky mluví píše česky ▬
▬ Körpermaß in Meter 1,66 ▬ výška v metrech 1,66 ▬
▬ Grossenklasse der Fußbekleidung 10 alt / 8 neu ▬ velikost bot 10 po staru / 8 nově ▬
Co ještě víme o bratranci mého pradědy Aloise?
V říjnu 1896 nastoupil na povinnou vojenskou službu. Byl zařazen ke 12. pěšímu pluku v Čáslavi. Vzápětí je ale v listopadu přeřazen k 27. polnímu dělostřeleckému pluku. Povinná vojenská služba byla tehdy tříletá. Koncem roku 1899 je tedy zpět doma. Roku 1908 je přeložen ke 12. domobraneckému pěšímu pluku do Čáslavi.
▬ Präsentiert 1914 29/7 auf Mobilisierungsdauer bei kkLandwehrInfanterieregiment Nr. 12 zu Caslau ▬
Do války nastoupil 29. července 1914, tedy mezi prvními. V březnu 1915 byl převelen do výstrojní továrny armády ve Freiburgu. Z kmenového listu jsem nevyčetl, kdy se František vrátil z války domů.
Dodatek (12.2.2017)
Dodatek (12.2.2017)
Armeebekleidungsfabrik in Freiberg, Schlesien |
Napsal jsem Freiburg, ale je tam napsáno ve skutečnosti Freiberg. Nějak mi ale nesedělo, že by to mělo být v Německu. Bylo to nejspíš ve Slezku. Swiebodzice se to město dnes jmenuje. A co tam František mohl dělat? To nejlépe ukáže obrázek dílny nebo skladu na dobových pohlednicích.
Kmenový list Františka Šemíka neobsahuje nic o jeho dalším působení za světové války. Ve vzpomínkách jeho syna můžeme číst:
... V druhém roce války pamatuji jak matka vyhlížela listonoše, který se u nás vždy stavěl, s obavou, zdali nenese nějakou smutnou zprávu o otci, který byl též tu dobu na frontě.
... Otec frontu šťastně přežil, s lehčím zraněním na ruce se dostal do polní nemocnice v Příboře na Moravě. Odtud dostal prvou dovolenou po dvou a půl roce na vánoce 1916. Tak tyto vánoce byly pro naší rodinu radostné a my jsme ho prvně viděli v uniformě vojáka.
... V roce 1917 přijíždí otec 1. srpna na dovolenou na žně, na tři týdny. Po jejich uplynutí již na vojnu nenastupuje, protože jest zproštěn vojenské služby.
Romane,
OdpovědětVymazatk tvému dodatku z 12.2.2017 si dovolím- v zájmu kompletnosti informace o působení Fr.Šemíka ve Velké válce - dodat svůj dodatek ze 14.4.:
Ano, ve skutečnosti se jednalo o Freiberg in Mähren, což byl dobový název Příboru na severní Moravě. A jak se tam František dostal?
Ve snaze zaplnit uvedené „bílé místo“ o účasti Františka Šemíka ve Velké válce, se z jiných dostupných zdrojů podařilo zjistit, že :
- Zeměbranecký pěší pluk č.12(Landwehrinfanterieregiment Nr. 12) Čáslav byl v srpnu zařazen do sestavy 26. pěší divize, 51. pěší brigády a byl určen k nasazení na frontu v Haliči proti Rusku,
- přesný pohyb pluku po bojištích na této frontě není znám(podle dislokace vyšších jednotek se jednalo o jižní křídlo fronty v podhůří Karpat), ale je doloženo, že na ruské frontě pluk bojoval až do února 1918, kdy byl převelen na italskou frontu.
Spojení výše uvedených informací nás opravňuje k velice pravděpodobnému závěru, že František Šemík:
- se v období srpen 1914 – únor 1915 zúčastnil s 12. zeměbraneckým plukem bojů na ruské frontě v Haliči, kde – neznámo kdy – byl zraněn do ruky,
- zřejmě v důsledku zranění(možná po pobytu v polní nemocnici) byl v březnu 1915 převelen do výstrojní továrny II. c.k. armády v Příboře, kde sloužil až do srpna 1917, kdy byl zproštěn vojenské služby.
Na informačním portálu města Příboru se podařilo nalézt, že v letech 1915 – 1919 zde skutečně byla zřízena „vojenská oděvna“, ve které cca 450 vojáků(řemeslníků) šilo uniformy a boty. I tímto zdrojem je potvrzena reálnost služby Františka Šemíka v Příboře podle záznamů v kmenovém listu, ale o jeho působení od mobilizace na konci července 1914 do poloviny března 1915 se zatím nepodařilo získat podrobnější údaje.
Zdraví Tě
Vlastimil Šemík
Tak tedy Příbor. Díky za upřesnění.
Vymazat