Někdy se můžeme posunou, aniž bychom našli informaci na internetu, aniž bychom museli navštívit patřičný archiv.
|
24.7.1943, Oldřich Šemík & Marie Sušická, Studená u Telče |
Nedávno
jsem popisoval, jak se nám podařilo kontaktovat potomky Šemíků z Jiříkova, vísky ležící mezi obcemi Habry a Kámen. U oddacího listu prázdné místo v kolonce "Vater - Otec" znamená, že ženich Oldřich Šemík zdědil příjmení po matce Anežce. Nebudu se pouštět do podrobného pátrání po biologickém otci. Snad jen zmíním vzpomínku pamětnice, kdy otcem Oldřicha měl být některý z vojáků, který se nevrátil po konci světové války domů. V Jiříkově
stojí památník a na něm jména sedmi místních mužů, kteří se stali obětí prvního velkého válečného konfliktu ve 20. století. Oldřich se narodil 28. června roku 1918.
Nedávno zveřejněná
kartototéka padlých v 1. světové válce nám umožnila dohledat některé jiříkovské muže, jejichž jména jsou připomínána
na památníku. Ne všechny se podařilo dohledat. Je zajímavé, že Jan i Josef Bártovi zemřeli v nedaleké Čáslavi, resp. Kutné Hoře.
Karel Šemík (*1897) zemřel velmi mladý, ale bohužel jsem nenalezl o okolnostech jeho smrti nic bližšího. Paní Jiřina Šemíková si nevzpomíná, že by se o Karlovi doma mluvilo.
Zato si vzpomíná na návštěvy u příbuzných v Krupé. Někdy na začátku let šedesátých tam pravděpodobně žil Oldřichův strýc Antonín s rodinou. Již dlouho jsem měl Šemíky z Knyku zařazené s otazníkem. Odkud do obce nedaleko od Krupé přišli? Podle všeho z Jiříkova. Z čeho tak usuzuji? Jiřina Šemíková, můj strýc z Rozsochatce i potomci Františka Šemíka z Knyku vzpomínají na dobrovolného hasiče, který jako mladý tragicky zemřel (kolem roku 1962?) v Krupé. Nevím, zda v Horní či Dolní. Na to by nám mohla odpovědět živá matrika zemřelých v Havlíčkově Brodě. Právě způsob odchodu Jana Šemíka z tohoto světa mi pomohl po více jak 50 letech dedukovat, kdo byli jeho rodiče a prarodiče. Podle vzpomínek příbuzných se Jan narodil v osadě Pouch u Kojetína.
Žádné komentáře:
Okomentovat