Alespoň ve druhé polovině 19. století tomu tak bylo. Z domu č. 28, kde v Bačkově žil domkář Václav Šemík, pocházelo několik jeho dětí. František, kterému se narodil v září 1863 syn Václav Šemík, zůstal v domě svého otce a dědy.
Později zjistíme, že František měl také dceru Kateřinu (*1858). Františkův bratr Václav Šemík se přiženil v Bačkově do čp. 14 a v roce 1863 jeho manželka porodila dceru Barboru (28. října). Jak uvidíme na konci tohoto příspěvku Barbora měla ještě sestru Marii.
Narodili se do nelehké doby. Výpis z kroniky, kterou za 1. republiky psal Václav Čech, řídící učitel ve Zboží:
Za války prusko-rakouské r. 1866 i obec zdejší byla zaplavena Prušáky. Jeden z nich, vznešenějšího rodu, tu zemřel a byl pochován na parcele, kde doposud říká se ,,u Prušáka“. Po válce přijeli sem jeho příbuzní a dali na jeho hrobě zříditi pomník, u něhož dub zasazen a místo ohraženo.
Blíže pravdě snad ale bude následující popis. V době prusko-rakouské války se léčil na zámku pruský poručík, který však následkům zranění podlehl a byl pochován v zámeckém parku tzv. „Oboře“, pod mohutným dubem, kde rád sedával. Na jeho památku zde je postaven pomníček s tímto nápisem:
„Zde v míru odpočívá Viktor Gvasovský, Krakovský a Pruský, druhý poručík a praporní adjutant ve IV. Pomořanském pěším pluku č. 21. Narozen 23. prosince 1838 v Topiau (někde v dnešním Polsku?), zemřel po přestálém polním tažení, po utrpení 10. srpna 1866 v zámku u Bačkova. Postaven jeho truchlícími rodiči a majitelem statku Johanem Moravcem.“
Po válce se rozšířila cholera, jako následek války a utrpení, a zle řádila. Poznamenáno, že muži se chránili pitím rumu a ženy a děti jedením česneku a zázvoru. Tento statek, který zahrnoval v sobě zámek, dvůr a větrný mlýn, byl zanesen v zemských deskách (r. 1872 v ceně 182.000 zl.). Roku 1880 ves měla 44 domů a 245 obyvatel českých. Krásný park kolem bačkovského zámku byl r. 1894 vykácen. Z "Obory" zbylo jen místo "u Prušáka", které bylo ušetřeno a znovu ohrazeno.
Zpátky k rodu Šemíků. Třetí syn Václava Šemíka z č. 28 se jmenoval Josef a byl domkářem v Bačkově č.17. V lednu léta páně 1868 se mu narodil syn Václav. Asi brzy zemřel, protože 25. července 1870 se narodil v rodině Josefa Šemíka opět syn Václav. V létě 1876 potom přišla na svět dcera Anna.
22. srpna 1881 přišla smutná událost. V 62 letech zemřel na souchotiny František Šemík (*1819), domkář z Bačkova č. 28. Zatím nevím jaký byl vztah Františka a Václava. Oba domkáři v domě č. 28 a zhruba stejná generace. Že by bratři?
23. dubna 1884 se narodila Františka, otcem byl Jan Trouba a matka Marie, dcera Václava Šemíka, domkáře z Bačkova č. 14.
30.9.1884 nevěsta Kateřina, podpis svědka Šemíka Jana z Chrtníče |
30. září téhož roku se přiženil do Bačkova Josef Kupera a vzal si za ženu Kateřinu, dceru Františka Šemíka z Bačkova č. 28. Svědkem byl Jan Šemík, tkadlec z Chrtníče č. 29. Podpis není vlastnoruční, jedná se o opis matriky z archivu v Brodě. Originál jsem v Zámrsku zatím nenašel.
Zde zemřelý Prus se jmenoval Viktor Quassowski a narodil se 23. 12. 1838 v Tapiau (dnešní Gwarddějsk) u Königsbergu v někdejším Východním Prusku. Byl poručíkem a adjutantem II. praporu 4. pomořanskéhoo pěšího pluku č. 21. Přitáhl dopoledne 10. 8. 1866 se svým plukem do vesnice při zpáteční cestě do Pruska a zemřel zde po pětihodinovém onemocnění cholerou. V žádném případě nemohl sedávat pod oním solitérním dubem.
OdpovědětVymazatDíky za upřesňující informaci. Zdá se tedy, že si tu druhou možnost nejspíš pábitelsky domysleli místní lidé.
Vymazat