V době zrušení poddanství, jehož nejviditelnější podobou byl konec robotní povinnosti, se ve Smrdově v domě č. 12 postupně narodili tři chlapci. V roce 1846 Josef, o tři roky později Jan a roku 1852 František. Jejich rodiče, Anna (roz. Kafková z Bačkova č. 12) a Josef starší, žili společně od svatby na statku č. 12 ve Smrdově. Na gruntu děděném z otce na syna. Starý otec František zemřel v listopadu 1856 na onemocnění plic.
Smrdov č. 12 - r. 1870 |
Při sčítání obyvatelstva c. a k. mocnářství na začátku roku 1870 nežil již v domácnosti s rodiči nejstarší syn Josef. Prostřední syn Jan byl právě na vojně u dělostřelectva. Při té příležitosti se podíval až do Budapešti v Uhrách, a tak pravděpodobně podnikl jedinou životní cestu za hranice Čáslavského kraje. Jinak asi, stejně jako starší Josef, a možná i mladší František (to není ale jisté), žil usedlým venkovským způsobem života. Od školních letech si všichni tři bratři spojovali Rakousko-Uhersko s Františkem Josefem I., který je jako monarcha "doprovázel" prakticky celý život.
Kromě rodičů a dvou synů je na seznamu uveden čeledín Josef Hoskovec z Pavlova a děvečky - Marie Pekárková s Marií Blažkovou. Na statku č. 12 bylo v lednu 1870 celkem 7 kusů hovězího dobytka a 8 ovcí. I když sedlák Josef tehdy už vlastnil (pokud se již vyvázal z roboty) poměrně velký statek, neměl v hospodářství žádného koně.
Zápis stvrdil 11.1.1870 Josef Šemík starší svým podpisem |
Ve stejné době si patrně nejstarší bratr Josef koupil ve Smrdově statek č. 17. Říká se té chalupě "po střeše" Vrbická nebo U Adama (slyšel jsem od pamětníků obě verze). Bývalý majitel, František Fiala, si vymínil dožití na vejminku.
Smrdov č. 17 - r. 1870 |
Fialovy synové, Jan (nádeník) a František (čeledín), se zdržovali v té době na statku také. Kromě rodiny Šemíkovy a Fialovy zde žil čeledín Josef Jambor a děvečka Kateřina Škvařilová. Tehdejší statistici se dověděli, že na hospodářství bylo 7 kusů dobytka hovězího a jeden kus dobytka vepřového. Stvrzeno podpisem hlavy rodiny.
Podpis Josefa Šemíka mladšího |
Třetí z bratrů, nejmladší František, se nedlouho po sčítání lidu přiženil na Lacinův mlýn. Ten už leží v katastru Ovesné Lhoty, a bohužel se sčítací archy z té doby nedochovaly. Jestliže pro Smrdov a celý Haberský okres jsou dostupné dokumenty ze sčítání obyvatel v řadě 1869, 1880, 1890, 1900, 1910 a 1921 v archivu v Kutné Hoře, pro Ledečsko je dostupný jen sčítání z roku 1921, navíc v jiném archivu - havlíčkobrodském.
Zpět k Františkovi. Po svatbě s dcerou mlynáře, Anastázií Pipkovou, žije a pracuje v mlýně. Narodí se jim během dvaceti let šest dětí. Přeskočíme rok 1880 a v roce 1890 zjistíme, že...
- Grunt č. 12 ve Smrdově převzal prostřední syn Jan Šemík. Ovdovělý otec Josef (*1821 +1896) zůstal na výminku. Jan je uváděn jako místní starosta. Syn Alois není v době sčítání přítomen (
před rokem se přiženilza několik let se přižení do Rozsochatce). - Hospodářství na č. 17 vede Josef Šemík, syn František nebyl v době sčítání přítomen doma (za několik let se přižení do Číhoště).
- Ve Smrdově č. 73 žije třetí bratr, který se přestěhoval z Rymešova (dříve Lacinova) mlýna. Rodina se do Smrdova přestěhovala těsně před rokem 1890. V době sčítání chyběli ze šesti dětí dva nejstarší synové, Alois a František.
Všem třem bratům je v té době kolem 40 let, jsou v plné síle, a tak synové obou sedláků, Jana z č. 12 i Josefa z č. 17, nezůstávají dosažením dospělosti na rodném gruntu. To navzdory tomu, že jsou oba (Alois i František) syny jedinými. I otec bratrů nepředal rodný statek nejmladšímu nebo nejstaršímu, ale prostřednímu. Tak to vyšlo, pokud v tom nebyly jiné důvody.
V případě Františka je situace jiná. Ač má čtyři syny, on sám není sedlák. Po 20 letech mlynářského řemesla je ve Smrdově hostinským a řezníkem. Kromě Aloise, který se ze Smrdova přestěhoval do Prahy, nejsou o Šemících z č. 73 žádné další zprávy.
Žádné komentáře:
Okomentovat