Vybraný příspěvek

Drobný výklad pravidel

V průběhu uplynulých let krystalizovalo desatero klanu Šemíků, které bych rád okomentoval. Pravidla "od Adama" začala vznikat me...

pátek 9. června 2017

V lese zastřelenej

Na stránkách obce Ovesné Lhoty jsem narazil na zajímavý soubor několika fotografií s popisem "U Zabitého...". Kamenný náhrobek s křížem v lese snad blízko silnice mezi Vlkanovem a Číhoští. Nápis je ještě čitelný:
Dne 31= July
Anno 1804 byl zde
wražedně zabitý
Frantz Anton Krueg
Shwáb? rozený byl
stáří 84 leta.
Legenda praví, že tudy šel do Ledče na trh prodat krávu, přepadli ho v lese a zabili. Ale jestli šel s krávou a ukradli mu ji, nebo už zpět s penězi, to nevíme. Podobný, mnohem starší a méně čitelný je křížový kámen u Rozsochatce. Mohlo by se v obou případech jednat o pozůstatek tzv.smírčího práva, kdy byl provinilci uložen nějaký úkol, kterým odčinil  svůj zločin. Takovým úkolem kromě vyrovnání s postiženou rodinou mohlo být i vytesání a vztyčení křížového kamene na místě, kde byl zločin spáchán.

Zkusil jsem najít v matrice zemřelých, zda je tato smutná událost zaznamenána. Zápis skutečně existuje a stačí si jen stáhnout ze stránek archivu jeden soubor. Máte-li dostatečně rychlý internet,  k  záznamu se dostanete během několika minut.
SOA Zámrsk, Fú Sázavka, sign. 2550,  matrika Z 1771-1835, str. 82 (160 MB)
31. července 1804 byl v lese zastřelenej od wražedníka František Antonín Krueg. Oběť s nezvyklým (patrně německým?) příjmením žila ve Vrbici č.1, tedy u dnes již neexistujícího zámečku. Zda-li by se o této události dalo získat více informací? Soudní spis asi nedohledáme. Snad v nějaké farní kronice že by něco bylo?

3 komentáře:

 1. To je neuvěřitelná náhoda - dnes jsem narazil na tento článek a přitom v pondělí 12. června jsem pátral v lese po zmíněném pomníku. Nebýt telefonického navigování ochotného ale pro jistotu nejmenovaného znalce, asi bych tam chodil dodnes. Za výše uvedené podrobnosti děkuji a podotýkám, že nejsem na tomto blogu poprvé - je vynikající.
  -jv-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to je paráda. Jardo, prozradíte, jak je asi to daleko od silnice? Já vím jen, že to je někde v lese.

   Vymazat
 2. Tak jsem mluvil s nejmenovaným navigátorem panem hajným a pravda je, že se náhrobek špatně hledá. Je to kus od lesní cesty, od silnice ještě dál...

  OdpovědětVymazat