Vybraný příspěvek

Drobný výklad pravidel

V průběhu uplynulých let krystalizovalo desatero klanu Šemíků, které bych rád okomentoval. Pravidla "od Adama" začala vznikat me...

úterý 24. ledna 2023

Shoda na MyHeritage

Když jsem v roce 2021 nechal otestovat strýce Jiřího a výsledky jsem přenesl na MyHeritage, objevily se shody s Bártovými a Pleskačovými. Jméno Pleskač jsem měl ve svém vývodu, ale informace, která mě směrovala do Rankova u Chotěboře, byla zavádějící.

Josef Pleskač - 5 generací

Celkem sdílená DNA 0,9% (64,5‎ cM) se 3 sdílenými segmenty, ze kterých je nejdelší segment 41,7‎‎ cM na 14. chromozomu. S mým strýcem Jiřím Šemíkem má vzdálený bratranec 0.7% sdílené DNA (52.8‎ cM) na 4 segmentech a na 14. chromozomu 26,7 cM.
Triangulace tří jedinců na 14. chromozomu
Jednotlivá čísla jsou zajímavá, i když ne velká. Podle pravděpodobnostní tabulky by se mohlo jednat o 4. nebo 3. bratrance. Chuť do pátrání přibývá s triangulací mezi mnou, vzdáleným bratrancem a mým strýcem. Před rokem mi vytipovaný vzdálený bratranec odpověděl, že jeho maminka je z Chotěboře, odkud je i celá část její větve. Kandidáty zůstali Málkovi a Pleskačovi.
Nejnaděnějšími zůstali Pleskačovi (Josef Pleskáč ~ *1831 a jeho otec Václav). Oba z Dobkova. Pak tu byli Málkovi (u mě Čachotín; u bratrance Dolní Vestec). K přesun výsledků atDNA na GEDMatch se mi domnělého bratrance nepodařilo přemluvit. Druhá strana už bohužel na MyHeritage nekomunikovala.
Po nějaké době opět začal věnovat Pleskačům z Dobkova. 2. září 1802 se v Dobkově č. 18 narodil Václav Pleskač. To by mohl být náš společný předek. Václav Pleskač měl s Kateřinou roz. Musilovou syna Josefa (*18.9.1830). V další generaci opět Václav (*20.8.1865), jehož ženě Anně rodem Kredlové se narodila dcera Marie.
2. 12. 1895 nar. Marie Pleskačová ve Vepříkově č. 8
Pro zápis z matriky narozených jsem si dojel do Chotěboře, kde mají knihu narozených z Vepříkova z let 1872-1938. I jiné matriky z okolních vsí, které ještě nejsou předány do oblastního archivu, sahají hluboko do 19. století.
Ještě před cestou do Chotěboře jsem objevil ve sčítání obyvatel z roku 1880 v Dobkově č. 6. V rodině Václava, bratra Josefa, žil na vejminku otec Václav Pleskač. Jeho manželka Kateřina již nežila. Půlník Josef hospodařil v sousedním č. 7. A právě tento Josef a jeho manželka Františka jsou našimi nejbližšími společnými předky. Takto jsem tedy objevil na MyHeritage 4. bratrance (4C), a nevím, zda on o tom ví, protože mi nereaguje na zprávy, které mu posílám. Ještě uvedu ty, kteří nás spojují.
Já - strýc Jiří Šemík - babička Anna Křišťanová - Josef Křišťan - Marie Pleskačová - Josef a Františka Pleskačovi - Václav Pleskač - Marie Pleskačová - Marie Císařová - 3C1R - 4C. Poslední dvě osoby nechávám označeny zkratkou pro 3. sestřenici jednou posunutou a 4. bratrance. Nemám od nich svolení ke zveřejnění jmen.

Mohlo by vás zajímat: Triangulace

Žádné komentáře:

Okomentovat